Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, wioślarz (wiosła treningowe, ergometr wioślarski), to jeden z najlepszych sprzętów do ćwiczeń, jaki można wykorzystać, by spalić tłuszcz i zbudować wytrzymałość. Angażuje zarówno górną, jak i dolną część ciała przez co jeszcze bardziej zwiększa wydolność tlenową. Zamiast jednak tracić czas na jednostajne wiosłowanie, warto wypróbować kilka innych treningów, które są szybkie, intensywne i pozwolą odsłonić z trudem wypracowane mięśnie. Treningi można wykonać na dowolnym wioślarzu – powietrznym, wodnym, magnetycznym, mieszanym.

Wiosłowanie Concept2

TRENING I

Wiosłowanie 250 metrów.

Rest 1 minuta.

Czas trwania: 20 minut.

Uwaga: Docelowo trening ten ma stosunek pracy do wypoczynku 1:1. Oznacz to, że należy dążyć do tego, by 250 metrów pokonać w mniej niż minutę i wykonać minimum 10 rund. Read More »

Jeśli jesteś zmęczony bieżnią czy orbitrekiem,  wypróbuj czegoś, co na pewno będzie stanowiło wyzwanie dla Twojej wytrzymałości: treningu wioślarskiego.

„Jeśli poświęcisz trochę czasu, by nauczyć się techniki wiosłowania, będzie to najlepsze ćwiczenie cardio, jakie możesz wykonywać”, twierdzi Jack Junn, znany amerykański sportowiec i właściciel Roworx, specjalnej „siłowni” do treningów wioślarskich. Osadzona nisko przy ziemi, podłużna maszyna angażuje do pracy całe Twoje ciało: mięśnie nóg, pleców, ramion i core, zapewniając intensywne cardio-doświadczenia. Dodatkowo wiosłowanie nie obciąża stawów biodrowych i kolanowych w takim stopniu, jak robi to na przykład bieganie, co oznacza, że takiego typu trening odpowiedni jest dla osób w różnym wieku i kondycji.

Trening wioślarz Ergometr

Źródło

Wiosłowanie: podstawy.

Podczas gdy większość ludzi sądzi, że wiosłowanie wymaga głównie pracy górnej części ciała, to tak naprawdę nogi i biodra wykonują większość pracy przy tworzeniu siły w ruchu wiosłowania. Jest to bowiem ruch przypominający power clean w podnoszeniu ciężarów i angażuje całe ciało. Rozpoczyna się od pracy nóg, poprzez plecy i core, a dopiero na samym końcu włączają się ramiona. Read More »

Czym jest trening interwałowy?

Trening interwałowy jest świetną alternatywą dla osób, które nie lubią długich treningów aerobowych. Trening ten nie tylko pozwala na spalenie tłuszczu, ale także zwiększa wydolność i wytrzymałość organizmu. Im większa jest intensywność tego typu treningu, tym większy jest dług tlenowy i bardziej nakręcony metabolizm. Podczas treningu interwałowego nie spalamy tkanki tłuszczowej – następuje to dopiero po jego zakończeniu. Najlepsze efekty przynoszą treningi HIIT, czyli High Intensity Interval Training – treningi interwałowe o wysokiej intensywności. Nie trwają dlugo ale wymagają maksymalnego zaangażowania. Wyróżniamy w nim czas pracy (kiedy dajemy z siebie wszystko) i czas odpoczynku (czyli spokojnej pracy w rekreacyjnym tempie) Można je układać samodzielnie i nie trzeba do tego żadnego pecjalnego sprzętu – wystarczy zegarek z dużą tarczą bądź interwałowa aplikacja w telefonie. Ponieważ trening na wioślarzu angażuje bardzo dużo mięśni, więc jest znajomitym narzędziem do treningu interwałowego.

Interwal na ergometrze wioslarskim

Przykłady treningu interwałowego na ergometrze wioślarskim

 • 5 x 300 m ze zmniejszającym się czasem odpoczynku (np. 2 min., 1,5 min., 1 min i 0,5 min).
 • 30 s. pracy + 30 s. odpoczynku – powtórzyć 10 do 20 razy
 • tabata – czyli 20s maksymalne pracy i 10 s odpoczynku – powtórzyć 8 razy
 • Piramida – czas pracy jest coraz bardziej wydłużany, czas odpoczynku jest taki sam (np. 1 minuta). Przykładwo czas pracy w takim treningu to odpowiednio 20s – 30s – 40s – 50s – 60s – 70s – 60s – 50s – 40s – 30s -20s
 • 500-400-300-200-100m z 30 sekundowym czasem odpoczynku
 • Bez zegarka i timera- wystarczy włączyć ulubioną playliste i dawać z siebie wszystko na refrenach.

Read More »

Trening na ergometrze wioślarskim to świetna alternnatywa dla osób, które nie luią biegania na bieżni, pedałowania na rowerku bądź spędzania czasu na orbitreku. Aktywizuje nawet 84% mieśni, pozwala spalić mnóstwo kalorii, nie obciąża stawów. Nie jest to jednak trening dla każdego. Jakie są przeciwskazania do treningu na wioślarzu?

Wioslarz Reebok One GR

 • bóle kręgosłupa (trwające obecnie lub występujące w przeszłości) związane z patologiami dysków międzykręgowych. Wiosłowanie może mieć na nie bardzo zły wpływ, zwłazcza, jeśli będziemy mierzyć sie z większą siłą oporu.
 • bóle bioder – biodra biorą aktywny udział w treningu wioślarskim, więc przy dolegliwościach bólowych lepiej wybrać inną formę aktywności (np. rower poziomy)
 • wady postawy – w szczególności kifoza (okrągłe plecy)
 • warto również unikać treningu na wioślarzu, jeśli w danym dniu lub dzień po wykonujemy trening siłowy pleców – mogłoby to zanadto je przesilić.

Read More »

Wybierając urządzenie do treningów cardio, aerobowych czy interwałowych na pewno należy wziąć pod uwagę wioślarza. Zajmuje on znacznie mniej miejsca niż np bieżnia bądź orbitrek, a dodatkowo niektóre modele ergometrów wioślarkich można złożyć lub przechowywać w pionie, nadaje się zatem nawet dla oób ne dysponujących zbyt wielkimi przestrzeniami mieszkalnymi.

Wioslarz korzysci

Do zalet wynikających z regularnych ćwiczeń na wioślarzu należą:

 • angażuje nawet 84% mięśni naszego ciała. Oznacza to, że podczas sesji treninowej spalimy o wiele więcej kalorii; ponieważ wiele grup mięśni pracuje jednocześnie, trening jest ogólnorozwojowy, wzmacnia całe ciało i poprawia jego kształt;
 • trening na wioślarzu jest bezpieczny dla stawów, więc mogą wykonywać go również osoby z problemami z kolanami;
 • wzmacnia serce i usprawnia przepływ krwi, dzięki czemu składnii odżywcze szybciej docierają do komórek;
 • poprawia pracę układu oddechowego,
 • jest to świetny wybór zarówno dla osób, które chcą spalić zbędną tkankę tłuszczową (aeroby, interwały) jak i zbudować kondycję i wytrzymałość (cardio, interwały);
 • trening na wiosłach jest wskazany dla wszystkich, bez względu na płeć czy wiek;
 • przy odpowiednio dużym obciążeniu podczas treningu na wioślarzu możemy budować siłę i tkankę mięśniową (należy jednak pamiętać, że dzieje się tak tylko przy bardzo dużym obciążeniu i tempie, tak, by tętno utrzymywało się na poziomie ponad 90% HR max);
 • przez wiele osób jest to znacznie ciekawsza maszyna cardio, niż pozostałe;
 • przez godzinę intensywnych ćwiczeń można spalić nawet około 700-800 kcal;
 • poprawna technika ćwiczeń na ergometrze wioślarskim wymaga dużego skupienia i poprawia koordynację ruchową.”

Read More »

Bez względu na to, czy trenujemy na siłowni, biegamy czy wykonujemy trening na ergometrze wioślarskim, należy zachować właściwą technikę ćwiczeń. Pozwoli nam to nie tylko na maksymalizację efektów, ale również na ochronę przed kontuzjami. Nie skupiając uwagi na technice ćwiczymy niedokładnie i nie angażujemy naszego ciała tak, jak powinniśmy. Jak powinna wyglądać poprawna technika ćwiczeń na wioślarzu?

 • Proste plecy i spięte mięśnie brzucha (pozwoli to na odpowiednią siłę i uniknąć kontuzji; stabilizacja tułowia jest konieczna w większości ćwiczeń i nie należy o niej zapominać),
 • Ruch przyciągnięcia drążka/wioseł/linek do tułowia powinien być względnie powolny, zaś odepchnięcie nogami powinno być szybkie i dynamiczne,
 • Przyciągając drążek do klatki piersiowej odchylamy się lekko do tyłu.
 • Przy wyprostowanych nogach (podczas odepchnięcia do tyłu) dociskamy stopy do podpórek, zaś w ruchu przeciwnym, gdy nogi są ugięte, lekko odrywamy pięty,
 • Ramion nie unosimy bardzo wysoko,
 • Nadgarstki trzymamy w pozycji neutralnej.

Read More »

Incoming search terms:

 • Ćwiczenia Na Wioślarzu

Trening na ergometrze wioślarskim pozwala na aktywizację wielu grup mięśniowych, przez co kalorie spalane są znacznie intensywniej, niż na przykład podczas treningu na rowerze stacjonarnym. Podobnie jak w przypadku innych maszyn cardio, w zależności od poziomu tętna, podczas treningu na wioślarzu możemy spalać tłuszcz, budować wytrzymałość, możemy też ćwiczyć interwałowo.

trening na ergmetrze wioslarskim

Wbrew pozorom, trening na wioślarzu nie angażuje tylko mięśni ramion. Budowa wioślarza oraz specyficzna technika ćwiczeń wymuszają aktywizację wielu innych mięśni. Zaangażowane są też mięśnie pleców (zależnie od techniki wiosłowania angażowany jest bardziej mięsień najszerszy lub prostowniki grzbietu), mięśnie nóg, bioder (głównie pośladkowe) a nawet mięśnie brzucha, Szacuje się, że ćwiczenia na ergometrze mogą zaangażować nawet 84% mięśni naszego ciała (!). Oczywiście w różnych fazach ruchu silniej angażowane są różne grupy mięśni, co obrazuje poniższy rysunek.

Miesnie pracujace podczas treningu na wioslarzu

Zobacz również: Podzial ergometrów wioslarskich  |  Zalety ćwiczeń na wiosłach  |  Jak ćwiczyć na wioślarzu?