Postanawiasz wziąć się za rozprawienie ze swoją sylwetką i kondycją i nabyć urządzenie do treningu cardio. Jeśli przy okazji chcesz zbudować nieco siły, aktywizować niemal wszystkie mięśnie i zapewnić sobie efektywny trening nawet w krótkim czasie, powinieneś zdecydowanie pomyśleć nad wyborem wioślarza. Ergometry wioślarskie zajmują znacznie mniej miejsca, niż np. bieżnie. Większość z nich można złożyć lub ustawić w pionie, co ułatwia ich przechowywanie.

Waterrower w domu

Źródło

Rynek fitness oferuje wiele różnych modeli wioślarzy. Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup trenażera wioślarskiego? Read More »

Wiele osób zadaje pytanie, jakie są różnice między dwoma czołowymi modelami wioślarzy marki Concept2, które stanowią niedościgniony wzór dla innych ergometrów wioślarskich – Modelem D i Modelem E. Konstrukcyjnie i wizualnie są do siebie bardzo podobne. Obydwa solidne, wytrzymałe i zrobione ze stali. Mają powietrzny system hamowania i oporu, więc opór wytwarzany jest przez przepuszczane przez przepustnicę powietrze. Są dosyć głośne, ale pracują płynnie. Obydwa wyposażono w doskonałe komputery sterujące PM5.

Ich recenzję Modelu D możecie przeczytać TU, zaś Modelu E – TUTAJ.

W tym artykule znajdziecie tabele, które w sposób prosty i przejrzysty zaprezentują Wam podobieństwa i różnice między wioślarzami.

Wioslarze treningowe Concept2 Model D i Concept 2 Model E

Z prawej strony wioślarze treningowe Concept2 Model E, z lewej – Concept2 Model D.

Wioslarze treningowe Concept2 Model D i Concept 2 Model E cechy wspólne Read More »

Trening na ergometrze wioślarskim to świetna alternnatywa dla osób, które nie luią biegania na bieżni, pedałowania na rowerku bądź spędzania czasu na orbitreku. Aktywizuje nawet 84% mieśni, pozwala spalić mnóstwo kalorii, nie obciąża stawów. Nie jest to jednak trening dla każdego. Jakie są przeciwskazania do treningu na wioślarzu?

Wioslarz Reebok One GR

 • bóle kręgosłupa (trwające obecnie lub występujące w przeszłości) związane z patologiami dysków międzykręgowych. Wiosłowanie może mieć na nie bardzo zły wpływ, zwłazcza, jeśli będziemy mierzyć sie z większą siłą oporu.
 • bóle bioder – biodra biorą aktywny udział w treningu wioślarskim, więc przy dolegliwościach bólowych lepiej wybrać inną formę aktywności (np. rower poziomy)
 • wady postawy – w szczególności kifoza (okrągłe plecy)
 • warto również unikać treningu na wioślarzu, jeśli w danym dniu lub dzień po wykonujemy trening siłowy pleców – mogłoby to zanadto je przesilić.

Read More »

Wybierając urządzenie do treningów cardio, aerobowych czy interwałowych na pewno należy wziąć pod uwagę wioślarza. Zajmuje on znacznie mniej miejsca niż np bieżnia bądź orbitrek, a dodatkowo niektóre modele ergometrów wioślarkich można złożyć lub przechowywać w pionie, nadaje się zatem nawet dla oób ne dysponujących zbyt wielkimi przestrzeniami mieszkalnymi.

Wioslarz korzysci

Do zalet wynikających z regularnych ćwiczeń na wioślarzu należą:

 • angażuje nawet 84% mięśni naszego ciała. Oznacza to, że podczas sesji treninowej spalimy o wiele więcej kalorii; ponieważ wiele grup mięśni pracuje jednocześnie, trening jest ogólnorozwojowy, wzmacnia całe ciało i poprawia jego kształt;
 • trening na wioślarzu jest bezpieczny dla stawów, więc mogą wykonywać go również osoby z problemami z kolanami;
 • wzmacnia serce i usprawnia przepływ krwi, dzięki czemu składnii odżywcze szybciej docierają do komórek;
 • poprawia pracę układu oddechowego,
 • jest to świetny wybór zarówno dla osób, które chcą spalić zbędną tkankę tłuszczową (aeroby, interwały) jak i zbudować kondycję i wytrzymałość (cardio, interwały);
 • trening na wiosłach jest wskazany dla wszystkich, bez względu na płeć czy wiek;
 • przy odpowiednio dużym obciążeniu podczas treningu na wioślarzu możemy budować siłę i tkankę mięśniową (należy jednak pamiętać, że dzieje się tak tylko przy bardzo dużym obciążeniu i tempie, tak, by tętno utrzymywało się na poziomie ponad 90% HR max);
 • przez wiele osób jest to znacznie ciekawsza maszyna cardio, niż pozostałe;
 • przez godzinę intensywnych ćwiczeń można spalić nawet około 700-800 kcal;
 • poprawna technika ćwiczeń na ergometrze wioślarskim wymaga dużego skupienia i poprawia koordynację ruchową.”

Read More »

System hamowania i oporu to jedno z podstawowych kryteriów podziału wioślarzy. Mając je na uwadze wyróżniamy wioślarze powietrzne, hydrauliczne, elektromagnetyczne, wodne i z gumowymi linkami.

W wioślarzach powietrznych i magnetyczno-powietrznych napęd przenoszony jest poprzez łańcuch z kołem zamachowym. Do tego rodzaju wioślarzy zaliczymy ergometr wioślarski Concept2 czy York Fitness R301.

Concept2_czarny_monitor_PM5

Wioślarz Concept2 model D z monitorem PM5 

W wioślarzach hydraulicznych opór przenoszony jest za pomocą tłoków hydraulicznych (siłowników). Do tego rodzaju maszyn zaliczymy znane modele marki Kettler – Favoritt i Kadett.

Wioslarz Kettler Kadett

Wioślarz Kettler Kadett Read More »