Wioślarze Concept2 znane są na całym świecie użytkownikom siłowni i klubów fitness. Od lat cieszą się renomą niedoścignionych wzorów ergometrów wioślarskich, którym konkurencja nieustannie stara się dorównać. Dostaliśmy możliwość przetestowania ich w domowych warunkach.

Napis ModelE

Na pierwszy ogień poszedł model E. Dostarczono nam go w wersji czarnej, wypuszczonej na rynek kilka tygodni temu, po sukcesie modelu D w tym właśnie kolorze.  Wbrew naszym obawom, złożenie wioślarza, dostarczonego w dwóch pudłach, wcale nie było trudne. Nasza rada – wyciągając szynę i siedzisko postarajcie się, by karton przy uchwytach był na zewnątrz, w przeciwnym wypadku będzie blokował zabezpieczający wioślarza styropian.

Pudło od Modelu E

Nasz model testowy składała kobieta (co jest nie bez znaczenia 😉 ). W zestawie są wszystkie śrubki, czytelnia instrukcja obsługi oraz śrubokręt. Wypakowanie i złożenie wioślarza przy kilkukrotnym sprawdzaniu „co i jak”, zajęło łącznie około 40 minut. Pierwsze wrażenie? Jaki wielki! Model E ma bowiem wymiary 240 x 60 x 90 cm, jest zatem nie tylko długi, ale i wysoki.Można go co prawda rozłożyć i przechowywać w dwóch częściach, ale i tak wrażenie zajęcia przestrzeni jest całkiem spore.

Siedzisko znajduje się mniej więcej na wysokości kolan, więc wsiadanie i zsiadanie z urządzenia jest łatwe.

Model E przed złożeniem

Concept2 Model E przed złożeniem

Model E złożony

Concept2 Model E złożony

Umieszczono je na aluminiowej szynie (początkowo nieskazitelnej, jednak szybko pojawiają się na niej ślady po rolkach, na której umieszczono siedzenie; nie wpływa to oczywiście w żadnym stopniu na jakość użytkowania). Uchwyt jest bardzo ergonomiczny (ma długość około 50 cm, jest delikatnie wygięty i obraca się o 10 stopni, co świetnie robi nadgarstkom), ale dość twardy, więc jeśli macie przed sobą dłuższy trening, warto założyć rękawiczki treningowe, zwłaszcza, jeśli macie delikatne dłonie (nasza testerka po półgodzinnym, mocno intensywnym wiosłowaniu, stwierdziła bolesną obecność czterech odcisków). Podnóżki łatwo się reguluje – na zdjęciu macie porównanie, w jaki sposób paski przytrzymują stopy przy pozycji 5 i 2. W naszym odczuciu, pozycja 2 jest zdecydowanie lepsza.

Porownanie pozycji podnozkow

Przepuszczanie powietrza przez przepustnicę odbywa się dzięki niklowanemu łańcuchowi – jak zapewnia producent, niklowanie znacznie zmniejsza czas, jaki trzeba poświęcać na konserwację maszyny. Komputer PM5, o którym więcej napiszemy nieco niżej, umieszczony jest tak, że łatwo można do niego dosięgnąć oraz cały czas kontrolować parametry treningu. Można regulować też jego kąt nachylenia.

Po dokładnych oględzinach można było rozpocząć pierwsze testy.

Logo

Pomimo wysokości nie ma wrażenia rozchwiania i niestabilności, nawet podczas najintensywniejszych ćwiczeń. Ruch jest bardzo płynny, nie ma wrażenia „rwania” łańcucha przy pierwszej fazie ruchu. Poprzez regulację przepustowości powietrza zmienia się poziom oporu i jeśli duży opór połączymy z odpowiednią siłą wiosłowania, można spalić w krótkim czasie ogromną ilość kalorii. Powietrze wypływa z przepustnicy przez specjalny wywietrznik i jest kierowane na osobę ćwiczącą, przyjemnie chłodząc. Niestety, mimo zastosowania amortyzatora, który ma tłumić hałas, praca wioślarza wciąż jest bardzo głośna, zwłaszcza w przypadku dużej intensywności ćwiczeń. Co prawda naszym zdaniem sam komfort treningu i możliwości, jakie oferuje wioślarz, mocno pomniejszają wagę głośności. Może to jednak stanowić problem, jeśli ktoś podczas treningu chciałby słuchać muzyki czy oglądać „Trudne sprawy” 😉 Może to również przeszkadzać, jeśli ktoś lubi ćwiczyć nocą, a nie chciałby przeszkadzać współdomownikom, zwłaszcza w mieszkaniach.

Porównanie Modeli

Na zdjęciu – porównanie wysokości ramy Modelu D i E. Wysokość Modelu E zapewnia większe uczucie przestrzeni podczas wiosłowania.

Jak już wspomnieliśmy, model E wyposażono w komputer PM5. Jego wyświetlacz ma wymiary 8 x 8,5 cm, zaś samo rozmieszczenie elementów na ekranie daje wrażenie dużej przejrzystości i czytelności. Ponadto monitor jest wręcz banalnie prosty w obsłudze, nie ma potrzeby wcześniejszego wertowania instrukcji obsługi. Gdy włączymy monitor, widać na nim kilka napisów:

 • Just Row – wybierając tą opcję, po prostu zaczynamy wiosłować a na monitorze pojawiają się treningowe parametry
 • Select Wortkout – wybieramy program treningowy
 • Games – wybór gry, między innymi w ryby i rzutki
 • Memory – czyli przegląd statystyk treningowych, liczby mil/km przepłyniętych normalnie, w interwałach a także liczbę przeprowadzonych treningów
 • More Options – ten przycisk daje dostęp do dodatkowych funkcji i informacji.

Komputer PM5

Komputer PM5 w przeciwieństwie do poprzednich wersji, jak i tych w wielu wioślarzach na rynku, jest podświetlany. Bardzo zwiększa to jego czytelność.

Wśród programów treningowych znajdziemy programy celowe, interwałowe, są też takie, które można ustawić samodzielnie (ta opcja bardzo nam się spodobała, gdyż lubimy interwały o bardzo różnej intensywności i czasie trwania). W dodatkowych opcjach znaleźć można także informacje o podstawowych funkcjach komputera (w języku angielskim).

Komputer PM5 ma możliwość podłączenia do androida i iPhone, zarówno przez kabel USB, jak i technologię Bluetooth Smart. Po ściągnięciu aplikacji ErgData uzyskujemy jakby drugi komputer PM5 na ekranie telefonu. Jest to o tyle ważne, ze dzięki temu możemy kolekcjonować informacje o swoich treningach nawet wtedy, gdy nie trenujemy w domu, ale np. na siłowni.

Ponadto poprzez kabel USB, PM5 można podłączyć do laptopa lub PC. Należy na nim zainstalować program Row Pro, by cieszyć się dodatkowymi opcjami treningowymi, bardzo ciekawie wizualizowanymi.

RowPro

Broszura RowPro

Program RowPro oraz dokumenty w formacie pdf z instrukcjami znajdziecie na dołączonej do wioślarza płycie – znajdziecie tam również instrukcje dotyczące prawidłowego ćwiczenia na Modelu E oraz przykładowe plany treningowe.

Płyta Concept2

Plusy

 • Płynny ruch
 • Możliwość regulacji poziomu oporu
 • Poczucie stabilności
 • Wytrzymałość
 • Komputer PM5 z licznymi opcjami treningowymi
 • Bardzo czytelny wyświetlacz komputera
 • Intuicyjna obsługa

Minusy

 • Głośna praca
 • Twardość drążka – mogą zrobić się odciski
 • Wielkość * (co prawda wioślarza można złożyć, ale u osób z małymi pokojami może stanowić pewien problem)

Zobacz również:  Wioślarz Waterrower Oak – recenzja  |  Trening interwałowy na wioślarzu  |  Czy trening na wioślarzu jest dla każdego?

 

Comments

 1. Darek / Kwi 28th, 2017 14:55 Quote Odpowiedz

  Witam
  Mam problem z połączeniem pm5 w concept2 z komputerem. Jakiego kabla używaliście? Bo zwykły usb taki od drukarki nie bardzo sie sprawdza

  • fitness4you / Maj 18th, 2017 10:51 Quote Odpowiedz
   ADMIN

   Mieliśmy dołączony kabel do zestawu, ale o ile pamiętamy, był to właśnie zwykły kabel USB.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało