Z marką Waterrower pierwszy raz mieliśmy okazję zetknąć się jakiś czas temu na targach FIWE w Warszawie. Naszą uwagę zwróciły nietypowo wyglądające ergometry wioślarskie, które przyciągały wzrok swoim eleganckim designem. Dlatego kiedy na potrzeby kręcenia materiałów filmowych otrzymaliśmy możliwość przetestowania wioślarzy Oak i A1 Home, zgodziliśmy się bez wahania.

A1_Home_Salon_Waterrower

Wioślarz A1 Home w salonie Life Fitness we Wrocławiu. W tle Waterrower Club i Classic, w pozycji poziomej wioślarz treningowy Waterrower Oak

Trenażer A1 Home otwiera ofertę ergometrów wioślarskich marki. Jako jedyny jest przeznaczony stricte do użytku domowego, o czym może świadczyć jego nośność – według znalezionych w różnych  źródłach informacji, wynosi ona od 125 do 147 kilogramów.  Jest to wioślarz wodny, czyli opór wytwarzany jest za pomocą umieszczonej w zbiorniku wody.

Montaż

Dostawa_A1_Home_Waterrower

Wioślarz został nam dostarczony w dwóch pudłach. Nie były one zbyt ciężkie, ergometr bez wody waży zaledwie 28 kg. Składanie go nie jest zbyt skomplikowane, zajmuje kilkadziesiąt minut, wliczając w to wpompowywanie wody do wioślarza specjalną pompką, która jest dołączona do zestawu. Z boku zbiornika umieszczono specjalną miarkę, która pokazuje ile wody jest w środku. Jej ilość zależy od siły oporu, jaką chcemy uzyskać i może wynosić maksymalnie 18 litrów. Większa ilość nie jest wskazana, ponieważ wówczas, po postawieniu wioślarza treningowego A1 Home do pionu, zbiornik z wodą mógłby przeciekać. Istnieje możliwość zabarwienia wody na niebiesko specjalnym barwnikiem (dostępnym za dodatkową opłatą), jednak na potrzeby testów nie skorzystaliśmy z tej okazji.

A1_Home_Waterrower_Montaz

Wygląd

Wioślarz treningowy A1 Home wciąż jest elegancki, choć posiada mniej drewnianych elementów niż wioślarze Waterrower z serii Designer czy Natural. „Pokrywa” zbiornika oraz zakończenie wioślarza wykonane zostały z jesionu, zaś łączy je stalowa szyna, na której umieszczono siedzisko. Robi wrażenie, choć przyznajemy, że mniejsze niż model Oak. Maszynę osadzono na 22 małych, kauczukowych nóżkach, dzięki którym wioślarz nie ślizgał się ani po kafelkach, ani po drewnianych panelach.

Drążek i podnóżki

A1_Home_Waterrower_Monitor

Podnóżki umocowane są na pokrywie zbiornika i podlegają regulacji, dzięki czemu można je dopasować do wielkości obuwia. Drążek w naszym odczuciu mógłby być odrobinę dłuższy. Jest jednak pokryty materiałem, który nie wchłania potu a także jest przyjazny skórze dłoni i nawet przy dłuższych ćwiczeniach na wioślarzu nie robią się odciski.

 

Przechowywanie

A1_Home_Waterrower_W

Wioślarz jest dość kompaktowy, zwłaszcza, jeśli postawimy go np. koło Concepta2 Modelu E. Ma wymiary 212 x 57 x 51 cm. Co ważne można go przechowywać także w pionie, postawienie A1 Home w pozycji wertykalnej jest banalnie proste. Ponadto z przodu umieszczono kółka, dzięki którym można przemieszczać wioślarza po mieszkaniu, co również nie stwarza żadnych problemów.

Trening

Wsiadanie na wioślarza nie przysparza większych problemów a siodełko jest bardzo wygodne. Umieszczono je jednak na pojedynczej szynie (jest to jedyny wioślarz marki Waterrower z takim rozwiązaniem) i odnieśliśmy wrażenie, że siedzisko lekko się chwieje, co miało niezbyt pozytywny wpływ na komfort treningu. Przesuwanie siedziska po szynie jest też dość głośne. Jeśli połączymy to z szumem wody, to otrzymamy maszynę nie do końca cichą. Ruch cięgna (zastosowano tu specjalną materiałową taśmę) wprawiającego wiosło w ruch jest jednak płynny, zaś wspomniany szum wody daje ciekawy efekt i uspokaja. Wioślarze wodne są znane z tego relaksującego wpływu. Jeśli w zbiorniku znajduje  się odpowiednia ilość wody, można zapewnić sobie całkiem satysfakcjonujący trening na wioślarzu.

A1_Home_Waterrower_Obudowa_zbiornik

Podczas wiosłowania przed oczami mamy prosty monitor sterujący. Nie oferuje on wielu opcji, pozwala na odczyt częstotliwości, czasu i dystansu wiosłowania w różnych miarach. Nie oferuje programów treningowych ani odczytu tętna, ale jest przejrzysty i łatwo się nim posługiwać. Na plus oceniamy również jego umieszczenie, bo mając go tuż przed sobą, łatwo kontrolować parametry treningu.

A1_Home_Waterrower_Promo

Plusy

  • Relaksujący szum wody
  • Nie przesuwa się po podłodze
  • Łatwość stawiania do pionu i przechowywania
  • Eleganckie, drewniane elementy
  • Przejrzysty monitor

Minusy

  • Niskie poczucie stabilności
  • Dość głośny ruch siedziska po szynie
  • Brak programów treningowych i możliwości odczytu tętna

A1_Home_Waterrower_zlozony

Podsumowując –  wioślarz treningowy A1 Home Waterrower jest urządzeniem prostym. Jeśli jednak szukacie maszyny nieskomplikowanej, która zapewni Wam relaksującego treningu po ciężkim dniu pracy, to zdecydowanie powinniście rozważyć ten model ergometru. W naszej ocenie 7/ 10 punktów.

Zobacz również: Wioślarze marki Waterrower  |  Wioślarz Concept2 Model D opinia  |  Wioślarz treningowy Waterrower Oak recenzja  |  Trening interwałowy na ergometrze wioślarskim

 

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało