Gdy dostaliśmy możliwość przetestowania wioślarz Waterrower Oak, zgodziliśmy się bez wahania. Już wcześniej model ten zwrócił naszą uwagę na zdjęciach i w salonie – stylowy, designerski. Bardzo chcieliśmy przekonać się, jak wygląda na żywo oraz jak się na nim ćwiczy. Przywieziono go do domu jednego z członków naszego zespołu wraz z matą i złożono (wniesienie go oraz złożenie zajęło około 30 minut).

Waterrower w salonie

Waterrowery w salonie

W przeciwieństwie do wielu wioślarzy znanych nam z siłowni czy klubów fitness, ten ma wodny system hamowania. Oznacza to, że opór w nim wytwarzany jest nie za pomocą koła zamachowego, ale poprzez wodę. Wygląda to bardzo ciekawie. Wodę wlewa się do zbiornika za pomocą specjalnej, dołączonej do zestawu pompki. Na zbiorniku zaznaczona jest granica, powyżej której nie należy wody wlewać (jeśli się ją przekroczy, zbiornik może przeciekać, gdy ustawi się wioślarza w pozycji pionowej).

Waterrower Oak Zbiornik Pomiar Wody

Miarka ukazująca ilość wody w zbiorniku

Wygląd Oaka robi wrażenie – dębowe drewno sprawia, że wioślarz doskonale komponuje się z pomieszczeniem i na pewno jest opcją wartą rozważenia przez osoby, które chciałyby mieć w domu sprzęt do ćwiczeń, ale obawiają się o zaburzenie eleganckiego wystroju wnętrza. Zajmuje powierzchnię 211 x 56 cm, zaś mata pod wioślarza ma wymiary 228 x 92 m. Ze względu na kauczukowe podnóżki mata raczej nie jest obowiązkowa – wioślarz nie przesuwa się nawet po śliskim podłożu. Z przodu umieszczono kółka, dzięki którym przestawianie wioślarza po pokoju nie stanowi żadnego problemu. Z łatwością ustawić go można w pozycji pionowej, więc nawet przy ograniczonej powierzchni mieszkaniowej trzymanie w domu ergometru nie stanowi problemu, tak, jak często bywa  w przypadku np. rowerów czy orbitreków.

Oak Pionowo

Waterrower Oak Pionowo (z przodu wioślarz Concept2 Model E)

Siodełko jest bardzo wygodne. Ułożyskowane jest na rolkach, przesuwających się po dwóch szynach, co zwiększa poczucie stabilności. Ruch siodełka po szynach jest płynny i niezbyt głośny.

Waterrower oak Siedzisko

Siedzisko trenażera wioślarskiego Waterrower Oak

Stopki mają paski podtrzymujące i możliwość regulacji długości (przez naciśnięcie przycisku). Dolna część podpórek na stopy jest ruchoma, co ułatwia naturalny ruch stóp podczas wiosłowania (przyciśnięcie całych stóp przy odsunięciu i uniesienie pięt w fazie początkowej). Uchwyt to prosty drążek pokryty pianką, ma on długość 40 cm. W naszym odczuciu mógłby być odrobinę dłuższy.

Waterrower Oak Podnozki i Drazek

Specjalny, przemontowany do drążka pasek wprawia w ruch wiosło we wnętrzu zbiornika. Woda zaczyna krążyć po zbiorniku, szumiąc z umiarkowaną głośnością. Wiosłowanie daje przyjemne odczucia, a pół zbiornika wody jest w stanie zapewnić całkiem niezły opór. Wprawiona w ruch woda generuje opór nieco mniejszy niż na początku, dlatego zmniejszając tempo wiosłowania, zwiększa się opór.

Waterrower Oak zbiornik

Z boku za podpórkami na stopy umieszczono komputer S4. Jego wyświetlacz ma wielkość  6,5 x 10 cm (szer. x wys.). Pojawiają się na nim parametry treningu. Samo włączenie monitora nie stanowi wielkiego problemu, natomiast uważamy, że powinien on być bardziej przejrzysty i intuicyjny. Same cyfry są spore, natomiast trzeba wcześniej zaznajomić się z układem monitora, by wiedzieć, która wartość odnosi się do czego. Umieszczenie go z przodu też pewnie dodałoby mu czytelności. W lewym górnym rogu widać częstotliwość wiosłowania (ilość pociągnięć na minutę), może tam się też pojawić mniejsza cyfra z wartością tętna. Pomiar tętna jest możliwy dzięki pasowi Polar, ale należy najpierw dokupić specjalny odbiornik, którego cena jest niestety dość wysoka.

Waterrower Oak Komputer S4

Waterrower Oak Komputer S4 2

Komputer treningowy S4

Z prawej zaś widać średnią intensywność, która może być przestawiona w kilku różnych jednostkach (metry na sekundę, mile na godzinę, minuty potrzeba do przepłynięcia 500 m lub 2 km, moc w watach lub ilość spalanych w minutę kalorii).  W środku jest wykres stref, można zatem określić docelowy przedział intensywności, częstotliwości lub tętna i na wykresie widać, czy jest się w górnej czy dolnej części przedziału.

Na dole pojawia się zaś czas trwania (rzeczywisty lub prognozowany, jeśli wybraliśmy program celowy na określony dystans), program oraz dystans (rzeczywisty lub prognozowany, jeśli ustawi się program celowy na określoną ilość czasu).  Przycisków jest 9 i są na tyle duże, że przełącza się je dość swobodnie.

Komputer S4 nie jest jednak w naszym odczuciu zbyt prosty w obsłudze, przynajmniej nie na początku.  Należy spędzić trochę czasu z instrukcją obsługi (tylko w języku angielskim) i nauczyć się ustawień programów metodą prób i błędów. Można go jednak podłączyć do komputera PC (przez kabel USB) by skorzystać z bardziej już intuicyjnej aplikacji Watercoach F.I.T. (inna aplikacja dedykowana ma być dopiero wprowadzana na rynek).

Waterrower Oak Komputer

Waterrower Oak Komputer 2

S4 podłączony do laptopa i aplikacja WaterCoach F.I.T.

Warto również wspomnieć, iż po kilku wiosłowaniach i korzystaniu z aplikacji treningowych stwierdzamy, iż wiosłowanie w tempie zalecanym przez programy treningowe jest bardzo trudne. Trudno jest wcelować w taką wartość, jaką wskazuje program. Każdy gwałtowniejszy ruch wiosłem mocno zawyża wynik, a poza tym wartości często rosną nawet bez wiosłowania. Naszym zdaniem ulepszenie komputera powinno być na obecną chwilę priorytetem dla producenta.

Plusy

 • Wygląd – eleganckie, designerskie wykonanie
 • Stabilne, ergonomiczne siedzisko
 • Płynny ruch siedziska
 • Dość wygodny uchwyt
 • Wygodne podpórki
 • Przyjemny szum wody
 • Możliwość ustawiania w pionowej pozycji

Minusy

 • Mało przejrzysty i mało intuicyjny w obsłudze komputer
 • Instrukcje tylko w języku angielskim
 • Brak możliwości zmiany oporu w czasie treningu inaczej niż przez zmianę prędkości
 • Zestaw do pomiaru tętna trzeba dokupić osobno i jest dość kosztowny

W naszej ocenie wioślarz Waterrower Oak ma ocenę 8  / 10. Można na nim co prawda wykonać całkiem przyjemny trening, w dodatku angażujący bardzo wiele partii mięśniowych, ale jest to raczej wioślarz dla amatorów aktywności fizycznej niż dla profesjonalnych sportowców.

Zobacz również:  Trening interwałowy na wioślarzu  |  Czy trening na wioślarzu jest dla każdego?  |  Ergometr Wioślarski Kettler Coach S

 

 

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało