Postanawiasz wziąć się za rozprawienie ze swoją sylwetką i kondycją i nabyć urządzenie do treningu cardio. Jeśli przy okazji chcesz zbudować nieco siły, aktywizować niemal wszystkie mięśnie i zapewnić sobie efektywny trening nawet w krótkim czasie, powinieneś zdecydowanie pomyśleć nad wyborem wioślarza. Ergometry wioślarskie zajmują znacznie mniej miejsca, niż np. bieżnie. Większość z nich można złożyć lub ustawić w pionie, co ułatwia ich przechowywanie.

Waterrower w domu

Źródło

Rynek fitness oferuje wiele różnych modeli wioślarzy. Co należy wziąć pod uwagę, decydując się na zakup trenażera wioślarskiego?

System hamowania

W zależności od rodzaju systemu hamowania, wyróżniamy wioślarze”

 • Powietrzne – w których opór zależy od ustawień przepustnicy. Pracują bardzo płynnie, ale są głośne, jeśli lubicie podczas treningu oglądać seriale lub słuchać muzyki, polecamy wioślarze z innym systemem hamowania (np. elektromagnetyczne). Najpopularniejszymi wioślarzami powietrznymi są te produkowane przez Concept2 – Model D i Model E – doskonale znane wielbicielom crossfitu, bywalcom siłowni czy uczęszczającym do klubów wioślarskich.

Concept2 Model D

 • Magnetyczne – tu oporem sterujemy manualnie, najczęściej pokrętłem i jego siła zależy od odległości magnesów. Ich zaletą jest niewątpliwie bardzo cicha praca a także, w większości, duża płynność. Modele magnetyczne to między innymi Stroker czy Coach M od Kettlera.

 

 • Elektromagnetyczne – oporem steruje się w nich z poziomu komputera i zależy on od siły pola elektromagnetycznego. Wioślarze te pozwalają też na korzystanie z programów i aplikacji. Podobnie jak wioślarze magnetyczne pracują cicho i mają spory zakres regulacji siły oporu. Do elektromagnetycznych ergometrów wioślarskich zaliczamy modele Coach E i Coach S Kettlera.

Kettler Coach S trening

 • Wodne – siła oporu zależy w nich od ilości umieszczonej w zbiorniku wody, której szum towarzyszy podczas ćwiczeń, co wiele osób uważa za relaksujący dodatek. Na nasyzm rynku najbardziej znanym producentem wioślarzy wodnych jest WaterRower, oferujący wiele modeli drewnianych, jak np. Oak czy Classic, jak i metalowych jak S1 czy M1HiRise.

Wioslarz Waterrower

Źródło

 • Tłokowe – gdzie siła oporu generowana jest przez ustawienia tłoków. Pracują trochę mniej płynnie niż na przykład wioślarze powietrzne, trochę czasu wymaga też przyzwyczajenie się do specyficznego ruchu. Są to między innymi modele Favoritt czy Kadett Kettlera.

Wioslarz-Kettler-Kadett

 • Mieszane (np. magnetyczno-powietrzne) – łączące w sobie zarówno wady jak i zalety obydwu systemów. Pracują raczej głośno, ale pozwalają na korzystanie z programów treningowych. Takim mieszanym wioślarzem jest np. model Aquon Pro marki Finnlo.

Przechowywanie oraz możliwość złożenia

Wioślarze są urządzeniami dość długimi i należy mieć to na uwadze wybierając wioślarza do użytku domowego – czasem wolna przestrzeń w pomieszczeniu może być za krótka, by umożliwić swobodne ćwiczenia. Większość z nich można jednak dość swobodnie przechowywać. Niektóre wioślarze (np. Concept2 Model E) mają możliwość złożenia, przechowuje się wówczas wioślarza najczęściej w dwóch częściach, co znacznie zmniejsza ilość miejsca, jakie zajmuje. Inne mają opcję przechowywania w pozycji pionowej (np. modele linii Coach Kettlera czy WaterRowery). Ustawione w pionie zajmują powierzchnię podobną do krzesła, nie zabierając zbędnego miejsca już po ćwiczeniach.

Wioslarz w pionie

Programy treningowe i komputer sterujący

Wioślarze często wyposażone są w komputery sterujące pozwalające na skorzystanie programów treningowych, często takich, jakie indywidualnie ustawiane są przez użytkownika. Niekwestionowanym faworytem wśród komputerów treningowych w ergometrach wioślarskich jest PM5 załączany do wioślarzy marki Concept2. Posiada szeroką gamę programów treningowych, gier, ponadto daje najbardziej dokładne wyniki pomiaru parametrów treningu. Patrząc na ten parametr polecamy zwłaszcza Concepty. Programy jakie można spotkać w ergometrach elektromagnetycznych i pozostałych różnią się tym, że w tych pierwszych to komputer może zmieniać siłę oporu i w ten sposób zmieniać poziom trudności, natomiast w innych typach wioślarzy są to najczęściej programy celowe, nastawione na określoną moc, częstotliwość wiosłowania czy interwały czasu i dystansu.

Wioslarz Concept2 Model D Podswietlany PM5

Design

Wiele osób decydując się na urządzenie do domowych treningów, bierze też pod uwagę ich wygląd. Wioślarze nie zajmują bardzo dużo miejsca, łatwo więc wpasować je w przestrzeń mieszkalną. Dodatkowo w ofercie można spotkać modele drewniane, które cechują się piękną stylistyką i wpasują się w większość pomieszczeń. Producenci innych wioślarzy, również wychodzą naprzeciw klientom, dobierając nowe opcje kolorystyczne dla swoich modeli. Modele metalowe z kolei świetnie nadają się do pomieszczań nowoczesnych i urbanistycznych.

Wioslarz Design

Ergonomia

Bardzo ważna jest tez ergonomia urządzenia, pozwalająca na jak najbardziej komfortowe ułożenie ciała. W tym aspekcie należy wziąć pod uwagę:

 • Solidność konstrukcji, tak, by dała ona poczucie stabilności.
 • Wygodę siedziska i uchwytów (np. uchwyty Conceptów są wygodne, ale trochę twarde, co zwłaszcza przy dłuższych i intensywnych treningach jest odczuwalne)
 • Wysokość na jakiej umieszczone jest siedzisko, co ważne jest w szczególności dla osób ceniących wygodę wsiadania na wioślarza czy mające problemy z kolanami – im rekomendujemy np. Concept2 Model E bądź WaterRower HiRise.

M1 HiRise Wioslarz Waterrower

 

Zobacz także:  Wioślarz treningowy Concept2 Dynamic  |  Wioślarz treningowy Kettler Coach M  |  Porównanie wioślarzy Concept2 Model D i E  |  Wioślarz treningowy Waterrower A1 Home – nasza recenzja 

 

 

Comments

 1. Milo / Kwi 9th, 2018 20:51 Quote Odpowiedz

  Witam. Jestem rozdarty pomiędzy Kettler coach E a Kettler coach M. Do tej pory Cwiczyłem na wioślarzach powietrznych, ale teraz wybieram sprzęt do domu.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało