System hamowania i oporu to jedno z podstawowych kryteriów podziału wioślarzy. Mając je na uwadze wyróżniamy wioślarze powietrzne, hydrauliczne, elektromagnetyczne, wodne i z gumowymi linkami.

W wioślarzach powietrznych i magnetyczno-powietrznych napęd przenoszony jest poprzez łańcuch z kołem zamachowym. Do tego rodzaju wioślarzy zaliczymy ergometr wioślarski Concept2 czy York Fitness R301.

Concept2_czarny_monitor_PM5

Wioślarz Concept2 model D z monitorem PM5 

W wioślarzach hydraulicznych opór przenoszony jest za pomocą tłoków hydraulicznych (siłowników). Do tego rodzaju maszyn zaliczymy znane modele marki Kettler – Favoritt i Kadett.

Wioslarz Kettler Kadett

Wioślarz Kettler Kadett

Wioślarze elektromagnetyczne charkteryzyją się wbudowanym kołem zamachowym i magnetycznym systemem oporu. Oproem możemy w nich sterować dwojako – albo manualnie, przy użyciu pokrętła, albo korzystając z przycisku na komputerze sterującym. Przykładem takiego ergometru jest pokazany na poniższym zdjęciu Kettler Coach E.

Wioslarz Kettler Coach E

Bez wątpienia bardzo ciekawymi przedstawicielami wioślarz są te z wodnym systemem hamowania. Mają one pecjalne zbiorniki wypełnione wodą i to właśnie ona tworzy opór, którego siła zależy od tempa wiosłowania. Są bardzo stylowe dzięki wodzie bardzo dobrze imitowany jest tradycyjny ruch wioślarski. Przykładem są tu wioślarze marki Waterrover.

Wioslarz Waterrower Oak

Ergometr Waterrover Oak

Ostatni typ wioślarzy w podziale ze względu na typ systemu oporu i hamowania są wioślarze z gumowymi linkami. Oporem steruje się w nich poprzez doczepienia gumowych linek. Przykładem tego typu wioślarza jest Body Sculpture BR 3010.

Wioslarz Body Sculpture BR 3010

Trenażer wioślarski Body Sculpture BR 3010

Zobacz również: Zalety treningów na wioślarzu  |  Mięśnie pracujące podczas treningu na trenażerze wioślarskim  |  Technika ćwiczeń na wioślarzu

 

Comments

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 znaków pozostało